Tarihçe

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası 11.06.1968 tarihinde faaliyetine başlamıştır. 30.11.1967 tarihinde, Sinop merkez ilçede ticari faaliyette bulunan işadamları, kurumsallaşmanın önemini görüp bir araya gelerek “Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti “ adlı oluşumu gerçekleştirmiş, Odanın kuruluşunun ilk adımını atmışlardır.

Odaların kuruluşuna Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (O günkü adı Ticaret Bakanlığı) izin verdiği için gerekli yazışmalar yapılmış, Bakanlığın 23.01.1968 tarih ve 1/1333 sayılı oluru ile kuruluş izni verilmiştir.

5590 sayılı yasa hükümlerine göre 23.02.1968 tarihinde yapılan seçimlerde Oda organları (Meslek Komiteleri,Meclis ve Yönetim Kurulu) oluşturulmuş, Belediyelerce tutulan Ticaret Sicili kayıtları Oda bünyesine alınmış, yasal işlemlerin ardından 11.06.1968 tarihinden itibaren üyelerin oda kayıtları yapılmaya başlanmıştır.

Kuruluşta 5 meslek grubunda 123 üye ile faaliyete başlayan Odamızın  her yıl kayıtlı üye sayısı artarak devam etmiştir. 1972 yılında Boyabat ve Durağan’daki üyelerimiz ayrılarak Boyabat Ticaret ve Sanayi Odasını kurmuşlardır.

Meclis Başkanları:
Haşim TARI 24.02.1968 – 17.08.1972
Fazlı KIROĞLU 24.08.1972 – 19.12.1973
Ali KAYIKÇIOĞLU 26.12.1973 – 28.10.1974
Cevdet GÜNDOĞDU 22.11.1974 – 03.10.1975
Şevket GÖÇKÜNOĞLU 09.10.1975 – 22.10.1979
Şerafettin YÜKSEK 04.11.1979 – 27.10.1982
Murat YILDIRIM 30.11.1982 – 22.06.1983
Yusuf YALÇIN 01.07.1983 – 26.03.1984
Ali İrfan ONUR 27.04.1984 – 30.04.1986
Zeki KANAL 30.05.1986 – 30.10.1987
Murat YILDIRIM 01.11.1987 – 31.07.1991
Zeki KANAL 01.08.1991 – 13.03.1992
İhsan KIRIMİ 24.03.1992 – 30.11.1995
Osman Cahit GÜNDOĞDU 01.12.1995 – 08.11.1997
Osman ONUR 26.11.1997 – 01.11.1999
Zeki YILMAZER 22.11.1999 – 02.11.2001
Osman Cahit GÜNDOĞDU 09.11.2001 – 10.03.2005
Ahmet AYHAN 29.03.2005 – 08.01.2009
Necati CANEL 13.01.2009 – 14.06.2013
Muharrem DEMİRCAN 14.06.2013 –  ………….
Yönetim Kurulu Başkanları:
Remzi Yaşar KAPTANOĞLU 24.02.1968 – 17.12.1973
Selahattin CANEL 25.12.1973 – 21.12.1974
İhsan KIRIMİ 22.12.1974 – 03.12.1975
Mehmet KARAGÜLLE 04.12.1975 – 09.11.1976
Semih ÇELEBİ 10.11.1976 – 15.11.1979
İlyas AKKÖY 16.11.1979 – 30.03.1984
Hasan ONUR 06.04.1984 – 24.11.1992
Kazım DİNÇEL 30.11.1992 – 23.10.1995
Hasan ONUR 03.11.1995 – 27.11.1995
Erol DERİCİ 13.12.1995 – ……………